Як вибрати насос НШ

  • 02 грудня 2017 15:43
  • Відгуки : 0
  • Переглядів: 2023
  • 0

Щоб не помилитися при покупці або заміні насоса НШ, пропонуємо розібратися в їх особливостях маркування, пристрою та експлуатації.

Принцип роботи насоса НШ полягає на обертанні двох шестерень: ведучої і веденої. Шестерні знаходяться в зачепленні і розташовані в корпусі насоса, з боку входу створюється розрідження і робоча рідина (як правило мінеральне масло) під дією атмосферного тиску потрапляє в нагнітаючи порожнини між зубами, перетікає до виходу і видавлюється в гідравлічну систему вже під тиском.

Розглянемо розшифровку стандартного маркування насоса НШ.

НШ 10Б-3Л
НШ насос шестеренний
10 робочий об'єм, см3 (6, 8, 10, 14, 16, 25, 32, 40, 50, 71, 100, 125, 250)
Б заводська серія, або конструктивне виконання (У/А, М, Г/Б, В, Г, Д, ДК, ДКМ)
3 виконання по номінальному тиску (3 – 16 МПа/160bar; 4 – 20 МПа/200bar)
Л напрямок обертання валу (П - праве, за годинниковою стрілкою, не вказується; Л - ліве, проти годинникової стрілки)

Визначення напрямку обертання валу

Шестеренні насоси бувають або правого, або лівого обертання ведучого вала. Розглянемо кілька способів визначення обертання валу на насосах шестеренних:

Перший спосіб - МАРКУВАННЯ

Буква, яка знаходиться в кінці маркування, позначає варіант конструкції. Якщо ставиться буква «Л», то це насос лівого обертання. Якщо букви немає - це насос правого обертання.

Маркування насоса НШ

Другий спосіб - ВІЗУАЛЬНИЙ

Потрібно знати, де у насоса вхідний і вихідний отвори. Як правило, вхідний отвір завжди більше вихідного, а напрямок потоку позначається стрілкою. Необхідно розгорнути насос до себе вхідним отвором, щоб вал був вгорі. І якщо вал виявиться лівіше центру - насос правого обертання, якщо правіше - лівого.

Лівий і правий насоси НШ Насос НШ - Вхідний отвір

Третій спосіб - МАНЖЕТА

Манжета встановлюється в зоні високого тиску, на виході валу, по шляху до вихідного отвору, підтискаючи гойдальний вузол. Вона помітна неозброєним оком. І далі повернувшись до другого способу, знаючи, де вхід, а де вихід можна визначити напрямок обертання насоса НШ.

Манжета насоса НШ
Будьте уважні при визначенні напрямку обертання валу! Якщо встановити насос не того обертання - манжета НШ буде видавлена, і насос стане непридатним до експлуатації.

Визначення типу з'єднання (шпонка, шліц)

Насоси НШ кріпляться на валу відбору потужності, обертальний момент передається за допомогою з'єднання вала насоса з валом відбору потужності. Існує два типи з'єднання: шпонкове і шліцьове. Визначаються досить просто візуально, за прикладами нижче.

  1. Шліцьове з'єднання. Найбільш популярний тип з'єднання в насосах НШ. З великою часткою ймовірності, можна сказати, що саме цей тип з'єднання буде на вашій техніці. Основним плюсом є простота й надійність установки та заміни, яка не вимагає ніяких слюсарних операцій.
  2. Шпонкове з'єднання. Даний тип з'єднання дуже рідко зустрічається в насосах НШ. З причин складності установки, та ослаблення міцності вала і маточини при експлуатації.
Типи з'єднання насоса НШ

Подвійні та потрійні НШ

Подвійний насос, по суті, це два шестеренних насоса, розміщених на одному ведучому валу. Приєднання валів і фланців, для одиночних і секційних насосів - однакові. Кожна секція - це окремий шестеренний насос. Такі подвійні насоси в основному використовуються на великій сільськогосподарській техніці для поділу гідросистеми.

Шляхом додавання насосів можна досягти більш чистої робочої рідини та більш якісної роботи системи. Є можливість перейти на окреме використання кожного з насосів. Подвійний насос легше на 13 відсотків, ніж два односекційних насоса.

Для обертання подвійних, потрійних насосів необхідний тільки один привід, відповідно місце займане таким насосом набагато менше, ніж ставити кілька одинарних насосів.

Недоліком подвійних та потрійних шестеренних насосів є те, що при поломці, важко визначити, який із насосів працює не правильно.

Рекомендації з вибору і догляду

Якщо розшифрувати маркування вашого насоса не виходить, то необхідно дізнатися наступні параметри гідравлічної системи:

  • Продуктивність насоса, визначається з його робочому об'єму. Це кількість рідини, яку насос провертає за один оберт валу. Якщо виберете менший або більший об'єм, ніж потрібно, гідросистема машини буде працювати некоректно.
  • Робочий тиск гідросистеми у техніці.
  • Габаритно-приєднувальні розміри. При виборі НШ важливо звернути увагу на стандарт монтажних фланців і вала насоса.

Рекомендується звертати увагу на зовнішній вигляд насоса, якість лиття, присутність товарних знаків на насосі, назви виробника та серійний номер. Якщо присутня коробка, то останні цифри серійного номера повинні збігатися з номером на коробці.

При придбанні нового шестерневого насоса важливо не потрапити на підробку.

Не купуйте насос зі старою датою виготовлення, є ймовірність, що це реставрація чи консервація (довге складське зберігання).

Уважно вивчіть місця кріплення насоса, якщо вони зашліфовані - це вбиралися сліди експлуатації.

При виході насоса НШ з ладу, існує можливість його ремонту. Але слід розуміти доцільність ремонту.

Визначте тип несправності. Для цього скористайтеся таблицею нижче. У ній перераховані можливі несправності насоса, ознаки, причини та способи їх усунення.

Несправності Ймовірна причина Спосіб усунення
Насос не створює потрібний тиск Низький рівень робочої рідини у баку Долити робочу рідину до нормального рівня
Протікання робочої рідини через ущільнення ведучого ротора Замінити манжети ущільнення ведучого ротора
З горловини бака для робочої рідини йде піна Підсмоктування повітря через ущільнювальні манжети ведучого ротора або через ущільнення кріплення всмоктуючого трубопроводу до насоса Замінити манжети, кільце ущільнювача на всмоктуючому трубопроводі, підтягнути з'єднання всмоктуючої гідролінії
Робоча рідина протікає через стик корпуса і кришки насоса Ослаблення затягування болтів кріплення кришки до корпусу Затягнути болти до межі
Нагрівання насоса і бака для робочої рідини Швидкий нагрів робочої рідини внаслідок її протікання крізь щілини, що утворюються при заїдання золотника або перепускного клапана в розподільнику Перевірити розподільник і усунути несправність
Шум при роботі насоса Низький рівень робочої рідини в баку Долити до рівня робочу рідину, і усунути причину її витоку
Якщо насос НШ здувся або стався розрив корпусу - він підлягає повній заміні на новий, ремонт в даному випадку неможливий.

При експлуатації насоса необхідно стежити за рівнем масла в баку, його якістю, а також за герметичністю всіх з'єднань трубопроводів особливо всмоктуючого, тому що підсос повітря веде до піноутворення і абсолютно неприпустимий. Періодично перевіряйте кріплення насоса і стан гідросистеми в цілому. Це допоможе прослужити вашому насосу набагато довше.

 
 Залишити відгук
 
Ще ніхто не залишив відгуків.